Edukacja

Uczenie się drogą do wygranej

,,Ucz się, ucz, ponieważ nauka do potęgi klucz! ” – pewnie nie raz słyszałeś to od ludzi bardziej wprawionych. Jedni mówią, że czas zdobywania wiedzy jest świetny, a drudzy, że pamiętają go jako najgorszy czas w ich życiu. Jak jest rzeczywiście? Nie można tego ustalić, gdyż wyraźnie widać, że zdania są podzielone.

Każdy po ukończeniu szkoły wyraża indywidualną opinię na ten temat. Można zaobserwować, że osoby, które obecnie się uczą często narzekają, aczkolwiek z drugiej strony na myśl przychodzą historie mamy, w których tak bardzo wesoło wspomina czasy spędzone w szkolnej ławce. Zdaje się, że nauczyciele wtedy byli całkiem innymi ludźmi, a ich nastawienie budziło zachwyt. Zdarzały się oczywiście wyjątki.

W tych czasach też bywają, aczkolwiek przeważnie w odwrotną stronę. Słowo „nauka” jest interpretowana przez każdego inaczej. Należy na to spojrzeć jednostronnie. Niektórzy lekcją opisują całe swoje istnienie. Zdobywają mądrość, którą mogą umieścić w danej dziedzinie, chociaż nie twierdzą, że jest to zasługa szkoły. Natomiast są osóbki, dla których edukacja kojarzy się tylko i wyłącznie z tonami książek, ocenami wstawianymi do dziennika. Cóż, można by powiedzieć, że w każdym z tych sformułowań jest trochę prawdy.

Trzeba pamiętać, że ludziom, którzy się uczą, mają dobre wyniki jest prościej w życiu, bowiem dostać się na odpowiednie studia nie jest tak bardzo przystępnie. Jeżeli ktoś pragnie kształtować się w kierunku np. medycyny, nauka jest konieczna, a zdobyta wiedza będzie wtórować przez calutki czas pełnienia swojego zawodu. Żadna omyłka nie jest dozwolona. Osoby, które posiadają problemy z przyswajaniem wiedzy, mogą się rozwijać praktycznie. Praca fizyczna góruje nad umysłową. To jednak nie powinno zrażać młodych osób do zdobywania wiedzy, ponieważ z czasem docenią te godziny spędzone na mozolnym powtarzaniu usypiającego materiału na sprawdzian.

Reasumując: uzyskana wiedza i umiejętności towarzyszą nam ciągle, a przykładem może być czytanie i pisanie. Nauka przekazuje niemało kluczy, a jedynie do nas należy decyzja czy ich użyjemy.