Zdrowie

Skuteczne sposoby na walkę z katarem

Człowiek żyjący w społeczeństwie, cały czas narażony jest na różne przypadłości, którymi można zarazić się od bliskich ludzi. Nie zawsze są to groźne epidemie, wystarczy, że na kilka dni uniemożliwią nasze funkcjonowanie. Przeważnie zmagamy się z przeziębieniem, jakie dopada nas szczególnie na przełomie zimy i wiosny, kiedy to wirusy i bakterie budzą się do życia. Jakie domowe metody zastosować, aby wyeliminować ryzyko choroby?

Znacznie więcej osób stara się w leczeniu lekkich przypadłości dopiero w ostateczności sięgać po leki. Tak samo jest w przypadku przeziębienia, nie potrzebujemy zaraz kupować kosztownych medykamentów, możemy użyć w boju z chorobą składniki naturalne, dostępne każdemu. Żeby układ odpornościowy działał prawidłowo, warto jeść dużo artykułów obfitych w witaminę C. Wbrew pozorom nie będą to jedynie cytrusy, najwięcej owej witaminy możemy spotkać bowiem w żółtej papryce oraz czerwonej porzeczce. Warto również w codziennej kuchni używać dużo czosnku. Nie tylko będzie on smaczny, jest także naturalnym antybiotykiem.

Jeśli już dopuściliśmy zakażenia, dobrze jak najprędzej odpędzić chorobę. Żeby przynieść wytchnienie przy niedrożnym nosie, można zastosować wdychanie olejków eterycznych, zwłaszcza mięty. Wystarczy parę kropel wlać do miski z wrzątkiem, zakryć głowę szmatką i wdychać wydobywającą się parę. W ekstremalnych sytuacjach ulgę przyniesie płukanie nosa wodą z solą – roztwór sprawdzi się także w momencie bólu gardła. Jesienią dobrze zawczasu spreparować zdrowe i smakowite syropy domowej receptury. Wystarczy zmieszać przesmażona cebulę albo czosnek ze sporą dawką soli, następnie zalać wodą i przechowywać w butelce. Będzie to idealne rozwiązanie na walkę z wirusami.

Obecnie większość nas, zajętych pracą lub studiami, nie może dopuścić do tego, żeby przeziębienie przykuło nas do sypialni na parę dni. Aby uniknąć choroby lub walczyć z nią, nie musimy nabywać kosztownych lekarstw. Gdyż z ziół, owoców czy warzyw możemy spreparować odpowiednie lekarstwa.