Społeczeństwo

Jak zorganizować czas z dzieckiem

Narodziny małego dziecka zwykle powoduje istotne zmiany w życiu jego rodziców. Swobodne dotychczas spędzanie czasu ulega sporym zmianom. Wyjścia do klubów, spotkania ze znajomymi czy nocne imprezy natychmiast stają pod znakiem zapytania. Minie trochę czasu nim za tym zatęsknisz. Znacznie wcześniej zaczniesz planować, jak powinien mijać twój dzień, aby nie paść ze zmęczenia.

Stara reguła głosi: śpij, kiedy niemowlę śpi. Wiele matek ironicznie dodaje do niej: gotuj gdy dziecko gotuje i sprzątaj, kiedy ono sprząta. Nie należy jednak podważać tego powiedzenia. W pierwszych tygodniach po porodzie to właśnie niemowlak powinien być najistotniejszy. Postaraj się poświęcić mu jak najwięcej swojego czasu. Nie martw się niezmytymi garami w zlewie czy nieumytą podłogą w korytarzu. Wszystkie codzienne obowiązki mogą zostać odłożone na później. Niemowlę jest teraz najważniejsze.
Oswój się z myślą, że noworodek będzie chciał spędzać jak najwięcej czasu z mamą. Musisz być blisko. Nie zdziw się, jeśli maluch będzie często domagał się picia. W pierwszych dniach na świecie maleństwo nie ma jeszcze uregulowanych przerw między kolejnymi posiłkami. Może więc zdarzyć się, że raz odstęp będzie trwał nawet trzy godziny, a następnie maleństwo będzie chciało o jedzenie co kilka minut.

https://zyczenia.eu/newyear/en/

Najważniejszą zasadą, jaka powinna kierować życiem świeżo upieczonej mamy jest brak planu dnia. Przy nieustalonym cyklu snu i karmień malucha każdy plan może być niepotrzebny. Jeżeli weźmiesz sobie na głowę za dużo obowiązków, łatwo możesz zdenerwować się, gdy nie uda ci się ich zrealizować. Jeśli czujesz się na siłach, możesz zająć się spełnianiem domowych obowiązków w trakcie drzemki dziecka. W tej sytuacji poczujesz satysfakcję z wykonanego zadania, zamiast bez sensu się denerwować.

Nie denerwuj się, gdy na początku troszczenie się o dziecko będzie cię przerastać. Wszystko przychodzi z czasem.